Co byste měli vědět o voscích na auto

Co byste měli vědět o voscích na auto

Vosk na autě nejen vypadá hezky, ale vytvoří na laku ochrannou vrstvu, díky které je karoserie vašeho vozu chráněna před okolními vlivy, jako je UV záření nebo zimní posypové soli. 

Co byste měli vědět o voscích na autoVosk na autě nejen vypadá hezky, ale vytvoří na laku ochrannou vrstvu, díky které je karoserie vašeho vozu chráněna před okolními vlivy, jako je UV záření nebo zimní posypové soli.

Bez vosku se vám může stát, že lak bude vyšisovaný, matný a barva vybledne. Karoserii vosk také dodá lesk a podtrhne proces mytí automobilu. Co byste ale o voscích měli vědět je to, jak vybrat nejvhodnější typ a jak je nejlepší vosk nanášet.

Jaké vosky můžete pořídit

Voskování jako takové je poměrně složitou záležitostí. Je na vás, jakou péči chcete vozu poskytnout. Zaplatit si totiž můžete složitou a drahou aplikaci vosku na přírodní bázi, nebo můžete zvolit rychlou a snadnou aplikaci tekutého vosku. Ošetření karoserie voskem v té nejvyšší kategorii vychází i na desetitisíce.

V základu můžeme vosky dělit na syntetické a přírodní. Oba typy mají své zastánce a oba také disponují jinými vlastnostmi. Syntetické jsou vyrobené na bázi polymerů, pryskyřic a minerálních olejů. Syntetické vosky by neměly obsahovat vysoké procento silikonů. Levné vosky plné silikonů karoserii naleští, ale nevydrží na ní dlouho a neochrání ji.

Vybrat kvalitní vosk, který není plný silikonů, může být celkem oříšek. Důležité je to, jak dlouho na karoserii vydrží, zda chrání lak ochrannou vrstvou a jestli vytvoří lesklý film.

Syntetické vosky

Kvalitní syntetický vosk naopak vytvoří vrstvu, která dokáže lak chránit i před kamínky a poškrábáním. Vyrábějí se ve formě tuhé i tekuté, ve které je najdeme nejčastěji. Řidší tekuté vosky jsou takzvané rychlovosky, které naleznete i v naší nabídce. Jsou to vosky, jejichž aplikace je rychlá a časově nenáročná. Při použití kvalitního přípravku je výsledek stejný, jako při použití vosku tuhého. Aplikace je však daleko rychlejší.

Přírodní vosky

Přírodní vosky jsou vyrobené pomocí prvotřídních ingrediencí. Kvalitu u přírodních přípravků určuje podíl karnaubského vosku, který se získává z listů brazilské palmy. Čím více ho ve vosku najdete, tím vyšší bude jeho kvalita i cena. Při výběru vosku se zaměřte hlavně na to, kdo vosk vyrábí, co obsahuje a na jaké je bázi.

Co byste měli vědět o voscích na auto Kvalitní vosk vytváří na autě ochrannou vrstvu

Aplikace vosků

Přírodní vosky se často nanášejí lépe a příjemněji než ty syntetické. Lépe se totiž roztírají a nezasychají do bíla. Po rozleštění auta není třeba dlouhou dobu čekat na „dozrání“ vosku tak, jak je často uváděné v návodu.

Pokud máte auto ošetřené tuhým kvalitním voskem, je třeba dodržovat jisté podmínky při mytí. Jedině tak vám vosk na karoserii vydrží. Například agresivní mycí přípravky dokážou několikahodinovou a finančně náročnou aplikaci vosku smýt během pár minut. Pro mytí používejte pouze kvalitní přípravky. U přírodních vosků dbejte pokynů výrobce, protože jsou náchylné na detergenty (čisticí látky obsažené v aktivních pěnách a autošamponech). V našem odborném článku vám rádi vysvětlíme správný postup ručního mytí vozu.

Tuhý, nebo tekutý vosk?

Vosky máme také tuhé a tekuté. Každý z nich se nanáší jinak. Tuhé jsou na aplikaci složitější, podle typu se nanášejí ručně nebo strojově. Aplikace trvá delší dobu, jde o proces, při kterém je třeba zajistit kvalitní vrstvu. Karoserie je chráněná, nicméně kvůli náročnosti se od tohoto způsobu již dnes upouští. Jde spíše o aplikaci pro „fajnšmekry“.

V čem jsou tekuté vosky lepší

Tekuté vosky jsou vhodnou alternativou k častokrát dražším a méně praktickým tuhým voskům. Jejich aplikace je levnější, spotřebujete jich při nanášení daleko méně a lépe se na vůz aplikují. Nemusíte je rozlešťovat a nanášet na vůz příliš složitě, neboť po nanesení na mokrou karoserii vytvoří bílou emulzi, která se z vozu opláchne. Tekutý vosk se touto chemickou cestou na karoserii navazuje a chrání ji.

V myčce doporučujeme tekutý vosk aplikovat při každém mytí. Největší výhoda spočívá v tom, že oproti tuhým voskům zde vychází ošetření v řádech jednotek korun.

Prohlédněte si náš test vosků

Připravili jsme si pro vás test vosků, ve kterém vám ukážeme, jak vypadá jejich použití na karoserii v praxi. Test demonstruje všechny typy vosků, které vám v našem autocentru nabízíme.

Test vosků

Jak často používat vosk

Pokud vás zajímá, jak často vosk nanášet, je třeba si uvědomit několik faktorů. Záleží na tom, v jakém prostředí se auto pohybuje, jak často vůz myjete a jaký vosk používáte. Záleží i na typu vosku. Například syntetické vosky na bázi nanotechnologie slibují výdrž i několik let. V případě tekutých vosků doporučujeme aplikaci zopakovat při každém mytí. Jde o proces, který není složitý a zároveň je levný, a tak není třeba na něm šetřit. Na laku vytvoří hydrofobní vrstvu, díky které se vůz i lépe myje a odpuzuje nečistoty.

Vyberte si u nás kvalitní vosk pro váš vůz

Sušicí vosk Nerta Bio-Polish 5 L Tekutý vosk Nerta Novo Foam Wax 5L Nano vosk Nerta Thunderwax 5L