Jak vyčistit sedačky v autě

Jak vyčistit sedačky v autě

Existuje několik cest jak vyčistit sedadla ve Vašem vozdile. V našem čláku se dočtete jaké způsoby čištění exitují a jak samotné čištění provádět. Méně špinavá sedadla lze vyčistit i v domácích podmínkách, u hloubkového čištění se ale bez profesionála pravděpodobně neobejdete.

Sedíme na nich skoro denně, a to se zákonitě projeví na jejich vzhledu. Ano, řeč je o sedačkách ve vašem autě. Tou běžnou špínou nejvíce trpí sedadlo řidiče, ale po čase budou sedačky celého vozu prostě „otlapkané“. Na otázku „co s tím“ vám odpovíme v následujícím článku. 

Obecná pravidla

Vysávání

Určitě je znáte, ale pro jistotu jsme zde sepsali pár zásad, přes které nejede vlak. A ani vaše auto: 

  • Nečistěte interiér auta v mrazech ani v tropickém parnu. Rozpálenou karoserii na ostrém odpoledním slunci přece také nelze mýt. S interiérem je to podobné, navíc se vám stejně nebude chtít robotit v ocelovém skleníku… 

  • První fází je hrubé čistění. Vysajte celý interiér auta, nejen sedačky. U sedaček nezapomeňte vyluxovat záhyby, švy a spáry, kam zapadává prach a drobky. 

  • Veškeré čističe si nejprve vyzkoušejte na málo viditelném místě. Zjistíte tak, zda si s materiálem vašeho auta sednou.

  • Po hrubém vyčištění nechte látková sedadla vždy dobře vyschnout. U kožených sedaček na vyschnutí čekat nemusíte, po otření suchým hadříkem je kůže připravená k nanesení impregnace. 

  • Internet je plný rad na zaručeně funkční samodomočističe. Jejich výsledky jsou různé, ale můžeme-li radit, držte se těch přípravků, které jsou k čistění aut určené. Pořiďte si jemný kartáč, několik hadříků z mikrovláken, kbelík s vodou a čas. 

ruční čištěníTři způsoby čistění textilních sedadel 

1. Rychlé povrchové čištění 

Pomocí mikroutěrky a vhodného čisticího prostředku lze odstranit nežádoucí skvrny při momentálním znečištění ještě dříve, než zaschnou. 

Nevýhodou látkových potahů je jejich absorpční schopnost. Nasají do sebe nejen vlhkost a nečistoty, ale i pachy. Čisticí přípravek NERTA INTERIOR CLEANER si s tím ale bez problému poradí. Účinně odstraní mastnotu i zápach z cigaret. NERTA INTERIOR CLEANER se dodává ve dvou základních typech balení. 500 ml (výrobek připraven k přímému použití - s rozpršovačem) a nebo v průmyslovém 5L balení (silný koncentrát, který se pro použití ředí).

Naneste přiměřené množství přípravku na hadřík, aplikujte na čištěný povrch a nechtě chvíli působit. Uvolněnou špínu po chvíli vytřete čistým hadříkem nebo houbičkou. Podle potřeby postup zopakujte.

Pokud jsou ale sedačky „flekaté“, je nutné hloubkové čištění

2. Klasická mokrá cesta 

Hloubkové čištění za pomoci tepovače proženete látkovými sedačkami studenou vodu s čisticím prostředkem NERTA Interior Cleaner. Tepování sedadel bez kvalitního čisticího přípravku není účinné.

3. Parní tepování 

Jedná se o nejúčinnější způsob obnovení původního vzhledu textilních sedadel. Čištění probíhá za pomoci 160°C horké páry v kombinaci s čisticím prostředkem. Samotná pára neodstraní z čalounění téměř nic. 

Tato forma tepování má oproti klasické cestě dvě výhody: sedadla jsou po čištění párou pouze vlhká, nikoli promočená, a navíc dezinfikovaná. Pokud nevlastníte parní čistič, přivezte auto do naší myčky, kde se o něj postaráme. 

Profesionál na scénuprofi

Komplexní profesionální čištění interiéru je nezbytné při prodeji vozu a po jeho koupi. Přesněji po koupi staršího auta nebo veterána. Věřte nebo ne, profesionálně vyčištěný interiér výrazně zvedne prodejní cenu vozu. A bude to zase jen profík, který zbaví interiér vašeho staronového přírůstku stop po předchozím majiteli. 

Pokud vám ale na sedadla nevytekla malířská barva, pokud jste běžný uživatel, týká se vás hlavně pravidelná údržba míst, která dostávají „nejvíce zabrat“

Kožené autosedačky 

Jsou krásné, elegantní a nadčasové. Kůže není látka, proto je i péče o ni odlišná. Nejprve odstraňte skvrny a nečistoty vlhkou utěrkou z mikrovláken. K hrubému předmytí postačí čistá voda. Nepoužívejte jádrová mýdla a jary. Ty kůži vysušují. Mějte na paměti také to, že kůže je sice přírodní materiál, ale ta v autě je navíc barvená a tvrzená. Proto zapomeňte na Indulonu a vybírejte mezi kvalitní autokosmetikou

Impregnační přípravek NERTA WE Leather Protector naneste na čistý hadřík a vtírejte krouživými pohyby do kůže sedačky. Hadřík pravidelně obracejte a měňte, protože se na něm bude usazovat uvolněná špína. Vyčištěnou sedačku po deseti minutách otřete čistým hadříkem. Matná čistá kůže ten správný výsledek. 

Méně je více

Na závěr vězte, že pravidelná údržba dělá divy.
K čemu je dobrá? Vedle toho, že určitě nechcete jezdit ve špinavém autě, tak prodloužíte životnost potahového materiálu. Navíc pravidelná péče zkrátka usnadňuje budoucí čistění. Méně je někdy více. S výrobky NERTA to bude hračka.